O Konope

Historia

Konope sa do Európy dostalo pravdepodobne vďaka Skýtom, počas ich kočovania po Európe. Z konope vyrábali laná a siete na lov rýb. Využívali prednosti konopného vlákna , ktoré je najpevnejším a najodolnejším prírodným vláknom . Práve tieto vlastnosti začali oceňovať aj moreplavci,  ktorí vo veľkom používali konopné plachty a laná. Východné kultúry používali na výrobu svojich diel konopný papier, ktorý je mimoriadne odolný a v minulosti veľmi používaný. Konopný papier je  kvalitnejší a pevnejší ako papier vyrábaný z dreva.

Na našom území sa konope pestovalo už počas začiatku nášho letopočtu. Počas feudalizmu sa konope pestovalo viacej ako ľan. Najväčšie pestovateľské výmery sa nachádzali v oblastiach Záhoria, Podunajskej nížiny a Podkarpatskej Rusi. Z konope si ľudia vyrábali príbytky, zo semena lisovali olej a z vlákna si vyrábali oblečenie.

Spracovanie stonky

Spracovanie konopného stebla na vlákno si vyžadovalo  značné úsilie. Steblá sa vytrhali a nechali sa uschnúť vo zväzkoch. Potom sa niekoľko dní máčali na kraji rieky alebo v potoku zaťažené kameňmi. Tento proces sa vykonával za jediným účelom a tým bolo oddelenie vlákna od drevnatej časti rastliny ( pazderia).  Aby sa zbavili pazderia tak sa po vysušení steblo sekalo na trlici. Následne sa z vlákien vyrábali nite a z nití látky.

Konope alebo syntetika

Náročnosť konope na spracovanie sčasti prispelo k jeho odsunutiu na druhú koľaj a nahradením ekonomicky výhodnejšou plodinou akou bola bavlna. Najväčšia rana pre konope prišla v 20. storočí, keď sa prírodné materiály dovtedy vyrábané z konope začali nahrádzať syntetickými.  Aj keď sa možno zdá,  že konope patrí do doby dávno zabudnutej, práve naopak je pravdou. Veľký vplyv v prohibícii tejto rastliny mala politika a ekonomicky silné spoločnosti  ( petrochemický a farmaceutický priemysel). Boj proti drogám znamenal STOP pre všetky odrody konope, takže pestovať technické konope s minimom THC nebolo možné. Technológia, ktorá bola nevyhnutná na spracovanie sa prestala modernizovať, bola zničená alebo presunutá do zahraničia.

Z konope sa  vyrába plátno na oblečenie, papier, kozmetika (krémy, šampóny ,pleťové masky). V potravinárskom priemysle má veľký význam výroba oleja, konopnej múky ako hodnotnej bezlepkovej potraviny.